Programok, látnivalók a környéken
Ökocentrum, Poroszló
Az Ökocentrum turisztikai- és rendezvényközpont, amely egy helyen gyűjti össze és tárja látogatói elé a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti kincseit, bemutatva Magyarország második legnagyobb tavának gazdag élővilágát. Négyszintes látogatóközpontja 2.600 négyzetméteren várja az érdeklődőket, állandó kiállításai, háromdimenziós vetítőterme és hatalmas, 735.000 liter össztérfogatú édesvízi akváriuma révén igazi természetközeli élményt nyújt.
Vízi sétány, Poroszló
A tanösvényen az érdeklődők egy 1500 méter hosszú pallóúton sétálva nyerhetnek betekintést a Tisza-tó növény- és állatvilágába. A tanösvény a nemzeti parkkal szerződött kikötőkből csónaktúra formájában vagy Poroszlóról rendszeres kishajójárattal közelíthető meg. A sétányon elindulva kirándulás tehető a tó korábban megközelíthetetlen vadregényes területére.
Kalandsziget, Tiszafüred
A Kalandsziget a Tisza-tó közepén, Tiszafüreden helyezkedik el és számtalan élményekkel teli programot kínál mindenki számára a sport és szabadidő aktív eltöltésére egy csodálatos erdei környezetben. A 15 m magas mászótorony és kilátó, a 140 akadályból álló kalandpálya rendszer, az óriás csúszópályák egyaránt kínálnak izgalmas és vidám perceket. A Kalandsziget 18 hektáros területén, palló úton közlekedhetünk a sziget csodálatos élővilágát figyelve.
Kiss Pál Múzeum, Tiszafüred
A múzeum az 1877-ben alapított Tiszavidéki Régészeti Egyletből jött létre, 1952-ben Kiss Pál honvédtábornokról nevezték el. Alapítója: Tariczky Endre katolikus plébános, amatőr régész, aki Tiszafüred környékén számos ásatást végzett. Az egylet alapgyűjteményét ásatásainak leleteivel, történész dokumentációkkal, érmékkel, természettudományos és néprajzi tárgyakkal növelte. Ma a múzeum jelentős történeti (5500 db) és néprajzi gyűjteménnyel (4000 db) rendelkezik.
Nyugati Fogadóház, Tiszafüred
A kézművesség a Hortobágyon című állandó kiállításon betekinthetünk a szíjgyártó, fazekas, csizmadia, kovács, fafaragó, szövő, szűr- és subakészítő, valamint kosár- és gyékényfonó mesterek műhelyébe. A műhelyeket életképszerűen, a XIX. és XX. század fordulójának megfelelően rendezték be. A tárlathoz egy érintőképernyős számítógép kapcsolódik. Ennek segítségével bármely korosztály, interaktív formában szerezhet bővebb etnográfiai ismereteket a térségről.
Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház, Tiszafüred
A XIX. században élt, kétgenerációs Nyúzó fazekas család eredeti bútorzattal berendezett lakása és műhelye, általuk készített termékekkel. A Malom utcai ház az utolsó, műemléki szempontból is értékes, pontosan azonosítható XIX. századi fazekasház. A tájházban eredeti környezetében mutatják be a félparaszti sorban élő fazekasmesterek élet- és munkakörülményeit, emléket állítva ezzel a híres tiszafüredi fazekasságnak.
Babamúzeum és Faluház, Abádszalók
A Faluház és népviseletbe öltöztetett babák múzeuma sokféle látnivalót kínál az ideérkező vendégeknek. Az 1900-as évek elejéről származó paraszti tisztaszoba berendezése és a paraszti élethez tartozó használati tárgyak tekinthetők meg. A faluház leggazdagabb része a kárpát-medence 215 féle viseletét 375 babán bemutató kiállítás. A Föld 64 országának 266 öltözetében is gyönyörködhet a látogató.
Csipkeverők és Alkotók Háza, Abádszalók
A csipkeház nem csak kiállítóhelyként működik, hanem lehetőséget biztosít a csipkeverés technikáját elsajátító kurzusok tartására, valamint a Tisza-tó környékén élő népművészek bemutatkozására is. A Csipkeverők Háza két állandó kiállítással, és egy időszaki kiállítással várja a látogatókat.
Arborétum, Tiszaigar
A Tisza-tó közelében található a 20 hektáros Tiszaigari Arborétum, melynek felújítása 2017-ben fejeződött be. A felújítás során megépült egy fogadóépület kunkapus bejárattal, parkoló létesült, bővült a növénygyűjtemény, megújultak a sétautak. A park meglátogatása akár egész napos programnak is kitűnő.
Falumúzeum, Kisköre
A népi értékeket a Falumúzeum gyűjteménye őrzi. A múzeum 1987-ben nyílt meg tíz éves gyűjtőmunka eredményeként. A ház, amit felújítottak és berendeztek - ahogy az a gerendáról leolvasható - 1856-ban épült. Három helyiség van benne. A tisztaszoba és a konyha berendezése egy múlt századi földművelő család életének helyszínéül szolgálhatna. A hátsó szobában az összegyűjtött edények, szerszámok, textilek találhatók. A szoba közepén álló szövőszéket a látogatók ki is próbálhatják. Az udvaron lévő pajtában kocsik és egyéb szerszámok találhatók.
Vízlépcső, Kisköre
Az 1974-ben átadott erőmű az ország legnagyobb vízerőműve. A Tisza-folyó megújuló energiájából a villamos energiát négy darab csőturbina-generátoregység termeli, amely együttes kapacitása 28 MW. A KÖTI-KÖVIZIG Székházban avarkori ásatási leleteket tekinthet meg a látogató, ahol terepasztalon is nyomon lehet követni a létesítmény működését. Előzetes egyeztetés alapján lehetőség van szervezett, csoportos üzemlátogatásra, ahol szakképzett kísérő ismerteti meg a látogatókat a környezetbarát erőmű működésével.
Falumúzeum, Sarud
A Falumúzeum számos rendezvény színhelye. Időről időre élettel telik meg az udvar kézműves programok rendezésével, a múzeumban ingyenes tárlatvezetések indulnak sarudi idős hölgyek szakértő kommentárjaival. A katolikus egyházi tulajdonban lévő épületet 1901-ben építették. Az épület ámbitusos parasztház, egymás mögött sorakozó helyiségekkel. Berendezett szobák hűen őrzik a múlt értékeit.
Aquaglide vízijátszótér, Sarud
A sarudi KalandParton található Aquaglide Vízi Élménypark méretét tekintve is elismerésre méltó, hiszen a második legnagyobb ilyen park Európában és legnagyobb Közép-Európában. Minden korosztály számára kihívást jelentő, csúszdák, mászókák, hinták, trambulinok. Csúszós és vízbepottyantós feladatok, egyensúlyozó elemek, billegő játékok, libikókák, mászófal, mászóhegy, mókuskerék. Vízen úszó röplabdapálya, katapult, emberkilövő, és sok- sok egyéb vízi élmény.
Tisza-tó strand, Abádszalók
Az abádszalóki strand 2019-ben teljesen megújult. Felújított kiszolgáló épületek, vadonat új óriáscsúszdák, homokos partszakaszok várják a fürdőzőket. Lehetőség van wakeboardozni, vízibobozni, banánozni, jet-ski-t, SUP-t, motorcsónakot, vízibiciklit és kajakot kölcsönözni. Vendégházunkba érkező (IFA fizetésre kötelezett) vendégeink kedvezményes strandbelépőre jogosultak.
Tókerülő bringakör
2020-ban átadták a Tiszafüredet Poroszlóval összekötő kerékpárút szakaszt, így már teljes biztonságban, 67 km hosszan kerékpárúton körbe tekerhető a Tisza-tó! Az út nagy részét az aszfaltozott gátkoronán tesszük meg, ahonnan végig csodás kilátás nyílik a tóra. Gyerekekkel is bátran elindulhatunk, egy nap alatt kényelmesen teljesíthető a táv. Több helyen megállhatunk strandolni, enni-inni, felfrissülni. Kerékpárt kölcsönözni Abádszalókon is van lehetőség. A képre kattintva a bringakör részletes útvonalterve jelenik meg javasolt pihenőkkel, megállókkal.
Ökotúra a Tisza-tavon
Kötelező program azoknak a Tisza-tónál pihenő vendégeknek, akik közelebbről is megismernék a tó természeti értékeit, látnivalóit. Szakképzett túravezető irányításával egy és két órás vízitúrák indulnak a Tisza-tavon az Abádi kikötőből. Az út során megismerhetjük a Tisza-tó történetét, földrajzi elhelyezkedését, a rendkívül gazdag növény- és állatvilágát.
Kisvasúttal a Hortobágyon
A kisvasút a hortobágyi Öreg-tavak mellett fut csodálatos környezetben. A halastavak belső gátja mentén tesz meg egy kb. 5 km-es távot, lehetőség nyílik megcsodálni a közel százéves tógazdaság vízrendszerét és ipartörténeti emlékeit. Végállomásánál egy 460 méter hosszú pallóúton gyalogosan végighaladva magaslesről ismerhető meg a növény- és állatvilág. Ha már itt járunk érdemes egy Pusztaszafarin is részt venni, ahol egy terepjárós túrán testközelből figyelhetjük meg a vadlovakat , őstulkokat és a Puszta őshonos állatait.
Éttermek
Lilaakác Kisvendéglő, Abádszalók
A több mint száz éves falusi kocsmaépületből átalakított vendéglőben a tradícionális magyar konyha remekei mellett helyi specialitásokat is kóstolhatnak. Válogathatnak a magyar borvidékek legkiválóbb pincészeteinek legjobb boraiból. A kerthelyiségben egy száz éves lilaakác ad árnyat.